Prečo nás cvičenie robí šťastnejšími?

Cvičenie jednoznačne patrí k zdravému životnému štýlu. Podľa najnovších štúdií sa aj vďaka pravidelnému pohybu môžeme dožiť vyššieho veku, eliminovať zdravotné ťažkosti a samozrejme cítiť sa skutočne dobre.

Tu je 5 základných dôvodov prečo sa oplatí cvičiť.

 

  1. Cvičenie prináša dobrú náladu

Cvičenie zlepšuje náladu a prináša pozitívny pohľad na svet a to vďaka dopamínu. Dopamín  je chemická látka, ktorá sa vytvára v mozgu a jednoduchou rovnicou – čím viac cvičíme, tým viac sa vytvára. Vďaka tejto „látke šťastia“ sa po cvičení cítime v lepšej nálade.

 

  1. Zvyšuje energiu a potláča úzkosť či depresiu

Určite ste si všimli, že hoci ste sa pri cvičení/behaní poriadne zapotili, napriek tomu počas dňa máte energie na rozdávanie. Vysvetlenie je v tomto prípade tiež jednoduché, čím viac sa venujeme pohybovej aktivite, s pribúdajúcou svalovou hmotou rastie aj naša energia a to opäť znamená zvýšenie pocitov šťastia.

 

  1. Odbúrava stres 

Kto sa v dnešných časoch nestresuje? A keďže stres sa stáva naším každodenným spoločníkom a na naše zdravie nevplýva dobre, mali by sme ho eliminovať. Keďže klin sa klinom vybíja, cvičením náš organizmus dostávame do pohybového stresu, keď si telo bude zvykať na takýto druh stresu, následne lepšie eliminuje ten každodenný.

 

  1. Prináša kvalitný spánok

Kvalitný spánok je veľmi potrebný a dôležitý prvok zdravého životného štýlu. Ak s ním máte problémy, je najvyšší čas začať pravidelne sa hýbať, lebo podľa viacerých štúdií práve cvičenie zlepšuje jeho kvalitu aj u ľudí, ktorí sa boria nespavosťou.

 

  1. Zvyšuje sebavedomie

Cítite sa po hodine v posilňovni dobre? Samozrejme má v tom prsty aj vyššie spomínaný dopamín, ale pravidelné cvičenie zanecháva stopy na postave, ktorá sa postupne rysuje, svaly sa stávajú pevnejšie a celkovo telo ohybnejšie a to sa odrazí aj na našom sebavedomejšom vystupovaní.

 

Oveľa viac o aktívnom životnom štýle sa dozviete na FitBioExpo dňa 15.04.2018 v Starej tržnici.